Melatonin nedir?

Melatoninin tanımı ve açıklaması

Melatonin, tüm canlılarda bulunan, beyin epifizi tarafından üretilen doğal bir maddedir.

Birçok işleve sahip, “akıllı” bir moleküldür; seçici şekilde faaliyet gösterir yani sadece gerektiğinde ve yerinde müdahale eder.

Ayrıca herhangi bir kontrendikasyonu bulunmayan bir maddedir ve kesinlikle yan etkisi yoktur.

En iyi melatonin, bitkisel özlüdür ve kakaodan çıkarılır.

Melatonin, doğrudan uykuyu etkiler. Uyuma-uyanık kalma süresini güvenli şekilde belirleyen doğal maddedir.

Daima uyumadan yarım saat önce, mümkünse sirkadiyen ritmi yeniden belirlemek için aynı saatte alınmalıdır (her akşam 1 tablet).

Melatonin, beyin epifizini etkin tutarak ve yaşlanmaya karşı koruyarak doğrudan bunu etkiler. Beyin epifizi, kompleks bağlantılar ağı aracılığı ile beyne ve nöroendokrin-hormon ve sinir sistemine bağlı, beynin temelinde bulunan çok küçük bir organdır.

Beyin epifizinin, yaşlanmanın anlaşılmasının anahtarı olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz, çünkü beyin epifizi, doğumdan ölüme kadar, organizmamızın tüm işlevlerini düzenleyen hormonların günlük değişkenliğini (sirkadiyen ritim) kontrol eder.

Melatoninin, doğal korunma mekanizmamızı güçlendirerek ve genel hastalıklara (grip, soğuk algınlığı, vb.) ve özellikle kanser, kardiyovasküler ve otoimmün patolojiler gibi tipik yaşlılık hastalıklarına karşı bizi koruyarak bağışıklık sistemimizin etkinliğini iyileştirdiği kesinlikle kanıtlanmıştır.

Kullanım nedenleri
International Web Site Key Melatonin